A Monti-csárdástól a kemény rockig
Szülővárosában szinte mindenki ismeri a családot, őt is, hiszen jó ideig része volt a város zenei életének. Lukács Péter, illetve ahogy mindannyian ismerjük, Peta, ma Budapesten él és alkot sokunk örömére. A magyar rock egyik legjobb szólógitárosának életútja már eddig is irigylésre méltó, egészen fiatalon olyan elismerésekben, díjakban részesült, amik országosan ismertté tették. A zenész, dalszerző, szövegíró ugyan ritkábban jár Pápán, mint ahogy azt szeretné, de azt mondja, ez szerencsére azt jelenti, hogy rengeteg a munkája. A Bikini mellett más együttesekben is zenél, saját stúdiójából most éppen online tanít, és gyönyörűbbnél gyönyörűbb melódiákkal örvendezteti meg rajongói szívét.
A kezdetek
- Pápán születtem, ott jártam iskolába egészen a gimnázium negyedik osztályáig. Az Erkelbe jártam bátyámmal együtt, ehhez édesapám múltjának nyilván volt köze, hiszen annak idején ő is zenélt, tehát volt otthon olyan hangszer, amin próbálkozhattunk. A Bartók zeneiskolába is jártunk, de ott annak idején kifejezetten csak klasszikus zenei oktatás folyt, engem meg már akkor jobban foglalkoztatott a könnyűzene. Ennek ellenére a sors úgy hozta, hogy fuvolára jártam két-három éven keresztül. Fogalmam sincs, miért a fuvolát választottam, így alakult. Ebben az időszakban már elkezdtem apámnak egy orosz kiskatonától vásárolt akusztikus gitárját nyüstölni, és apukám hamar észrevette, hogy ehhez a hangszerhez van valamiféle érzékem. Aztán 1988 karácsonyára kaptam tőle az első elektromos gitáromat, onnan datálom a zenész karrieremet, a kezdeti szárnybontogatásokat. Innentől klasszikus a történet: általános iskolás haverokkal több zenekart alakítottunk. Az első komolyabb mérföldkő ’91-ben volt, a Tini Sztár Kerestetik országos tehetségkutató, ahova sikerült eljutnunk, és megnyernünk. Ugyanebben az évben indult, és a következő évben volt a döntője az Oroszlánbarlang hangszerbolt és a Metal Hammer Magazin által közösen szervezett szólógitár versenynek, amit szintén megnyertem. Ezek azért voltak fontosak, mert megerősítették a szüleimet abban, hogy érdemes ezzel foglalkoznom. 1996-ban volt az utolsó, a királyi televízió által szervezett Ki Mit Tud?, amin hangszeres szólistaként indultam, és az első helyen végeztem. Gyakorlatilag abban az évben kerültem fel Budapestre, ott érettségiztem, ott kezdődött az életem egy újabb szakasza.
A gitár és az első pesti évek
- A hangszerrel autodidakta módon kezdtem foglalkozni. Azért furcsa erről manapság beszélni, mert én is tanítok a Kőbányai Zenei Stúdióban, illetve magánúton is, és a mostani srácok nagyon meglepődnek, amikor azokról az időkről beszélek, amikor nem tudtunk hozzájutni oktató anyagokhoz, hiszen még internet sem létezett számunkra. Maradt a zenehallgatás, a tévé videoklipjeiben, a rádióban sugárzott dalokat próbáltam megtanulni, lejátszani. Pesten beiratkoztam a Kőbányai Zenei Stúdióba, gitártanárhoz ott kerültem először. Négy évet Babos Gyula bácsinál tanultam, illetve Tornóczky Feri bácsinak voltam a tanítványa egy évig.
Hosszú átmeneti időszak volt ez, saját zenekarom nem volt, a pápai Warning volt az utolsó. Kőbányán viszont kezdtek kialakulni új kapcsolataim zenészekkel, másrészt egy hangszerboltban is dolgoztam, ahol szintén megismerkedtem számomra új arcokkal, így szépen lassan, egymást követve jöttek a megkeresések, és hívtak különféle zenekarokba. Volt egy zenekar, amit nulláról kezdtünk el felépíteni Borlai Gergővel 2000 környékén, ez volt az European Mantra. Rajta és a segítségével kialakult kapcsolatokon keresztül jöttek aztán az egyéb megkeresések, stúdiómunkák. Ezt követte a The Rock Band, majd 2006-ban kerültem a Bikinibe, ahol a mai napig zenélek.
Miért éppen a Bikini?
- Valahogy mindig úgy alakult – és ilyen szempontból szerencsésnek tartom magam -, hogy amikor egy-egy válságosabb pillanat, törés volt az életemben, rögtön ezután mindig valami jobb lehetőség következett. Ez így történt ebben az esetben is: éveken keresztül tag voltam a The Rock Band-ben, de 2006-ban Zeffer András betegsége miatt koncerteket kellett lemondanunk, emiatt abszolút kilátástalan volt a zenekar helyzete. Egy-két hónapon belül érkezett a megkeresés a Bikinitől, akik éppen gitárost kerestek, és rám esett a választás. Mindez 2006 augusztusában történt.
A gitáron innen és túl
- Sok mindennel foglalkozom, de ezek nyilván mind a zenéléssel kapcsolatosak. Ebben a sorban a szövegírást mondanám a legutolsónak, hiszen csak az utolsó szólólemezem néhány számának írtam szöveget. Dalszerzéssel nyilván foglalkozom, a legtöbb zenekarnak, ahol eddig játszottam, írtam is dalokat. A gitározás mellett a stúdiózás a régi szerelem, illetve kicsit a videózásba is belevetettem magam, konkrétan live stream-eket, élő videókat csinálok a Facebook-oldalamon, illetve a youtube-csatornámon. Kialakítottam egy kisebb videóstúdiót is, gyakorlatilag ezen a platformon is tanítok, illetve a gitározással, zenéléssel kapcsolatos anyagokat készítek.
Szabadság a zenében
- Az improvizáció abszolút zenekar- és produkciófüggő. Én magam alapvetően nagyon szeretek improvizálni, rögtönözni, de nyilván vannak olyan műfajok, ahol erre kevésbé van tér, és vannak olyanok is, ahol kifejezetten erre épül a zene. Nálam ilyen szempontból mindkét szélsőség megvan. Az European Mantra zenekarral eléggé improvizatív zenét játszunk, a Bikini esetében másról van szó, az programzene, tehát előre megírt, fix szerkezetű számaink vannak, ráadásul ezek nagy részét ismeri is a közönség. Viszont a dalok hangszeres szólói közt vannak olyanok, ahol szabadjára engedhetjük magunkat. Ebből a szempontból én különösen hálás vagyok Németh Alajosnak, a zenekar alapítójának és vezetőjének, hiszen ahogy bekerültem a zenekarba, ő azonnal szabad kezet adott, azt mondta, hogy úgy játszhatom a dalokat, olyan ízzel, hangszínekkel, ahogy én szeretném. Ugyanezt mondta a gitárszólókkal kapcsolatban is. Így mára kialakultak a jellegzetes szólók, azok, amiket még az elődeim játszottak, van néhány, amihez én ragaszkodom, és vannak olyanok is, ahol lehetőségem nyílik az improvizációra.
A zenészek helyzete a mostani rendkívüli állapotban
- A napjainkban kialakult helyzet nem egyszerű, az összes művészeti ág, köztük a zenészek, eléggé mélyponton van, de bizakodók vagyunk. Jómagam éppen ezért próbálom a prioritást más helyekre összpontosítani. Kicsit komolyabban foglalkozom a tanítással, illetve az élő videóadásokkal, amik szintén tanító, illetve szórakoztató jellegűek. Próbálok tehát olyan dolgokat kitalálni, amikkel egyrészt magamat is le tudom kötni, másrészt a közönséggel is tudom tartani a kapcsolatot.
A jövő tervei
- Minél többet tud az ember, annál inkább rájön arra, hogy még milyen sok az, amit nem tud. Tehát folyamatosan tanulok, fejlődök, másrészt egyéb, a zenével kapcsolatos lehetőségeket is igyekszem kihasználni, például a külföldet azért, hogy minél szélesebb közönséghez eljuthasson a zeném. Ezen a fronton a legutóbbi fejlemény az Ocean Hills nevű formáció, amit - a magyar származású, de Kaliforniában élő ex-Ignite énekes - Téglás Zolival csináltunk. Ezzel a zenekarral is új terveink vannak, illetve folyamatban vannak dolgaink. Lemezünk a napokban jelent meg, sajnos a tervezett turnénk kicsit tolódik a kialakult helyzet miatt.
A rockzene jelene és jövője
- Ez rendkívül nehéz és összetett téma. A műfaj aranykora a ’60-as, ’70-es években indult, és a ’90-es évekig tartott. A legnagyobb magyar rockzenekarok mind ebben az időszakban alakultak és tevékenykedtek. Azóta viszont megváltoztak a zenehallgatási szokásaink. Az internet megjelenésével a zeneipar minden szegmense teljesen átalakult. A net furcsa, kétélű dolog. Előnye, hogy bárki bármikor bármilyen újdonságot csinál, azt azonnal a világ tudtára adhatja, de ugyanez a hátulütője is. Rengeteg új zene kerül fel az internetre, napi szinten és világviszonylatban több millió. Ilyen módon irgalmatlanul nehéz lett az érvényesülés az új zenekarok számára. Szerintem ez az oka annak, hogy kevés új, befutott zenekarról tudunk, sokan eltűnnek a net útvesztőiben. Akik teret hódítanak, azok mögött mindig valami nagy multinacionális médium áll, kereskedelmi televíziók, rádiók, így a széles közönséghez leginkább ezek a produkciók jutnak el, és köztük viszonylag kevés a rockzene.
(A Petával készült interjú rövidesen folytatódik)
Galéria
További Hírek
Olaszos hangzás, magyar csúcsminőség: LaBerta
A LaBerta név fogalom határokon belül és kívül egyaránt. Kaptafák, sámfák készülnek itt, és jutnak el a világ szinte minden tájára.
Rendkívül különleges, kálvinista kincs
A Pannonia Reformata Múzeum Pápa város szívében található, mindenki számára nyitott kulturális intézmény.
Ha nincs hit elvész az érték
Kellemes, mediterrán hangulat, egy pohár hűs rosé, pazar limonádé, jó társaság. Minden adott ahhoz, hogy közösségi életet éljünk. A közösségi élet motorja pedig Csukárdi Sándor, Sanyó.
Folytassa még, Doki!
Dr. Bujáky Miklós állatorvos történetei eleddig két könyvet töltöttek meg, és aki ezeket kézbe veszi és olvassa, csak abban reménykedhet, hogy nem kell sokáig várnia az újabb sztorikra.
Több pofont kell adni, mint kapni
A világbajnok harcossal otthonában beszélgettem, ahonnan elköszönőben megcsodálhattam egyedülálló retró gyűjteményét.
Kezdd a napot egy pohár jó borral, és fejezd be egy pohár mégjobbal!
Zsuzsa és István régi terve vált valóra, amikor megnyitották pápai borkereskedésüket.
Megújult a Menta Patika
Az elmúlt egy évben az épület nagy átalakításon, megújuláson esett át, aminek eredményeként egy modern, barátságos belső terű, magas szakmai igényességű gyógyszertár fogadja a betegeket.
Ha a hangszer szólni akar…
A közelmúltban Öcsi és Dudu, azaz a Füredi-testvérek vendége voltam, Öcsi lakásában beszélgettünk a régmúltról és a mai időkről.
Házisütik eleink receptjei alapján
Az alapkoncepció az, hogy mi a Kráfliban csak házirétest és más házisüteményt készítünk, hagyományos eljárással és alapanyagokkal.
Negyven év a pápai könnyűzenei életben
Pályafutása során összesen negyven zenésszel játszott együtt. Dobosokkal, harmonikásokkal, orgonistákkal, zongoristákkal, gitárosokkal, dobosokkal, a pápai könnyűzenei élet legendás alakjaival.
Lemezlovas vágta dj Gregori-val
Hogyan is lesz valakiből fellépő dj, netán rezidens? Erről faggattam Sebestyén Gergőt, azaz Dj Gregori-t.
Életformája a hagyományőrzés
Hol is beszélgetnénk Kácival, ha nem a hegyen, amelynek éppen egyik legfontosabb történésére, A hegy napjára készül.
A legszenvedélyesebb művészet
„Nem olyan emberekre vágyom, akik táncolni akarnak. Olyanokra, akiknek táncolniuk kell”.
Ahol elfogynak a szavak, ott segít a zene
Szeretem a popzenét, a rockot, de a mulatós zenénél kötöttem ki, ez áll hozzám a legközelebb stílusban, hangszínben.
Vasrácsoktól a Szent Koronáig és tovább
Tűzzel és vassal dolgozik, mesterember, népi iparművész, az Országos Kovácsmíves Céh látómestere volt, műhelyében életre kel az anyag.
A tűfóbiától a gyógyításig
Elkényelmesedtünk. Ez többek közt abban is megnyilvánul, hogy különböző nyavalyáinkra számos, a házi patikánkban felhalmozott gyógyszert használunk, nem számolva a mellékhatásokkal.
A pillanat művésze
Riport László Ákossal - Mint a nagy szerelmek, ez is régen kezdődött. Még az őskorban, általános iskolás koromban, egy fekete-fehér fényképezőgéppel, illetve filmmel.
A kitartás, a hit és a remény dala
2016 novemberében hoztuk össze a csapatot, a régi nagy ihletésű rockdalok interpretálásra.
Novellák – újabb sikerek
A közelmúltban írtunk Csukárdi Sándor, a Homokbödögén élő színész-rendező, mese-és novellaíró pályafutásáról. Az alkotó az azóta eltelt időszakban több elismerést kapott írásaiért. Ezekről adunk számot, mintegy a már megjelent írás kiegészítéseképpen.
Életben maradni
Arany-és platinalemezek, slágerlista-vezető dalok, Fonogram, Artisjus-és eMeRTon-díj, teltházas koncertek, számtalan szólósiker.
Szerelme a színház
Tehetséges és végtelenül szerény fiatalember, aki kényszerűségből, vagy inkább a sors akaratából lett balett-táncosból színész. Két sérülés befolyásolta jövőjét, ám tulajdonképpen nem bánja, hogy így alakult az élete. A pápai születésű Ifju Martinnak ma a színház az a nagy szerelem, amiért érdemes élni.
A humorban nem ismernek tréfát
A társulat idén ünnepli fennállásának 10. évfordulóját. Ezalatt az időszak alatt tizenhárom darabot, többségében vígjátékot állítottak színpadra, s ezek összesen közel száz előadást értek meg.
Mesék gyerekeknek és felnőtteknek
A ’80-as évek óta aktív közreműködője, alakítója a pápai amatőr színjátszók közösségeinek. Részese volt a Sinkófa, a K.O. sikereinek, és tagja az 1993-as Ki mit tud?-győztes 7-4 Törpe Hrt.-nek. 1998-ban alapítja meg a Szó és Kép Színpadot, amelynek írója, rendezője, színésze, mindenese.
Bánk bán, Ray Charles, Elton John és a többiek
Magát énekes előadóművészként definiálja, fiatal kora ellenére több mint tíz éve dolgozik a profik világában. Ha kell, legendák bőrébe bújik, ha arra van szükség, könnyűzenészként varázsolja el a közönséget, de mindig, minden körülmények között önmagát adja.