Folytassa még, Doki!
Mintha Örkény egyperceseit olvasná az ember, és a recept is ugyanaz: használd, mint egy gyógyszert, vegyél be naponta egyet! No persze Dr. Bujáky Miklós állatorvos történetei nem a groteszk, sokkal inkább a realizmus talaján állnak, és azon kívül, hogy rendkívül olvasmányosak, tanácsot, életbölcsességet is tartalmaznak. Egyszóval igazi léleksimogató írások. Állatokról és gazdikról szólnak, de megvillan bennük a szerző eddigi életének jó néhány tanulsága is. A történetek eleddig két könyvet töltöttek meg, és aki ezeket kézbe veszi és olvassa, csak abban reménykedhet, hogy nem kell sokáig várnia az Egy állatorvos történetei – nem csak állatokról és a Folytassa, Doki! című novelláskötetek gyöngyszemeit követő újabb sztorikra.
- Amennyiben valaki a szokásos elfoglaltságától eltérő foglalatosságba kezd, ahhoz mindig valamiféle belső késztetés űzi. Doktor úr, önt mi bíztatta az írásra?
- Eleinte csak reklám céljából, figyelemfelkeltőnek írtam néhány rövid történetet, és feltettem a Facebookra. Nagyon tetszett az olvasóknak, biztattak a folytatásra, aztán talán a huszadik történet után eldöntöttem, hogy könyv lesz ebből, és elkezdtem kiadót keresni.
- „Nemcsak én gyógyítom az állatokat, hanem ők is gyógyítanak engem" - fogalmazott egy interjúban. Pontosan hogyan kell ezt értenünk?
- Már gyerekkoromban észrevettem, hogy az állatok energiát adnak nekünk, ha fáradtak, vagy depressziósak vagyunk, és megnyugtatnak, ha idegesek és frusztráltak vagyunk. Az állatok tulajdonsága, hogy mindig tapintatosan közelednek az emberhez, sose tolakodók. Nem véletlen, hogy gyerekeknél állatasszisztált terápiákat alkalmaznak, mikor a lelket is gyógyítani kell. A társállatok empaták, oldják a szorongást és sokszor magukra veszik a diszfunkcionális családi viselkedésmintákat, melyektől gyakran meg is betegszenek. Sokat írok erről az első könyvben, de a másodikban még többet.
- Miért döntött a család a vidéki élet és az állattartás mellett, hiszen naponta rengeteg „állati" hatás éri a rendelőben is?
-A gyermekkori nosztalgia mindenképpen közrejátszott ebben. Nagyapám Mezőlakon volt református lelkész és gazdálkodó. Sok történetet hallottam tőle az akkori életükről. Az ember a gyermekkori érzésekben keresi az elveszett fiatalságát, akkor is, ha észérvek alapján tudja, hogy ezeket nem lehet teljesen visszahozni. Azon kívül vidéken az állatok is természetes életmódot élhetnek, egész más a viselkedésük, napi rutinjuk, mint a lakásban vagy a városban tartottaknak. Egy boldog, elégedett, egészséges állattal pedig jó érzés napi rendszerességgel kapcsolódni.
- Írásai legtöbbje az állatok mellett az emberekről is véleményt formál. Mennyire érintik meg ezek az „emberi találkozások"?
- Az állatorvosi szakma egy bizalmi foglalkozás, így akarattalanul is sokat megtudunk az állathoz tartozó ember életmódjáról, szokásairól, érzelmi és családi életéről. Sokszor évtizedeken át jár hozzám egy-egy család a kedvenceivel. Nemcsak a háziállatokat látom felnőni és megöregedni, de a családtagokat is, része vagyok az életüknek, a történetek pedig tálcán kínálják magukat.
- Mintegy jutalomként, az írások végén meglepi az olvasót egy-egy filozófiai tartalmú tétellel, igazsággal. Ezek könnyen, csípőből jönnek, avagy „nehéz szülések"?
- Az a történet a jó történet, ahol az író az olvasóval valamilyen közös ponton kapcsolódni tud. Az én írásaim többnyire három szálon futnak: az első egy önéletrajzi szál, a második többnyire egy állat története, a harmadik szál a tanulság, valamiféle egyetemes élmény, ami az olvasónál véleményközösség révén katarzist hozhat létre. Ezek az összefoglalók pedig nagyon is könnyedén jönnek, sőt sokszor előfordult, hogy a csattanóhoz kerestem történetet.
- Több írásban önmagából is sokat mutat - fiatalkor, szigorú nevelés, sikerek, kudarcok - az olvasóknak. A családi vonal meglehetősen erős a könyveiben. Ehhez nagy bátorság kell. Levonható valami tanulság, tanács ezek alapján, ami a mai fiatal generációnak adható?
- Az önismeret az egyik legjobb dolog, ami történhet az emberrel. Az az igazi, ha ezt a harmincas-negyvenes éveinkben elkezdjük, mert így a felismeréseket időben tudjuk kamatoztatni, de sose késő, hogy az ember önmagára találjon, mivel ez az elégedett, békés és nem utolsó sorban egészséges öregkor záloga. Akkor tudjuk a sorsunkat beteljesíteni, ha kezünkbe vesszük az irányítást. Máskülönben csak sodródni fogunk az életben, amit végzetként élünk meg. Ez a kreatív potenciál elvesztésével, kiégéssel járhat, és szomorú idős kort vetít előre.
- Létezik-e kedvenc történet? Ha igen, miért éppen az?
- Az első könyvben a Malacka a kedvenc történetem, ami az újrakezdés öröméről és nehézségeiről szól. A második kötetben nagy szerelem Lola története, melynek az a mondanivalója, hogy az ember - ha kellő alázattal közeledik a feladathoz - csaknem bármire képes.
- Végül: bízhatunk-e a léleksimogató írások folytatásában?
- Szerencsére az állatorvosi pálya tálcán kínálja a sztorikat, így egész biztosan reménykedhet a folytatásban az, aki a novelláimat szereti.
Galéria
További Hírek
Olaszos hangzás, magyar csúcsminőség: LaBerta
A LaBerta név fogalom határokon belül és kívül egyaránt. Kaptafák, sámfák készülnek itt, és jutnak el a világ szinte minden tájára.
Rendkívül különleges, kálvinista kincs
A Pannonia Reformata Múzeum Pápa város szívében található, mindenki számára nyitott kulturális intézmény.
Ha nincs hit elvész az érték
Kellemes, mediterrán hangulat, egy pohár hűs rosé, pazar limonádé, jó társaság. Minden adott ahhoz, hogy közösségi életet éljünk. A közösségi élet motorja pedig Csukárdi Sándor, Sanyó.
Több pofont kell adni, mint kapni
A világbajnok harcossal otthonában beszélgettem, ahonnan elköszönőben megcsodálhattam egyedülálló retró gyűjteményét.
Kezdd a napot egy pohár jó borral, és fejezd be egy pohár mégjobbal!
Zsuzsa és István régi terve vált valóra, amikor megnyitották pápai borkereskedésüket.
Megújult a Menta Patika
Az elmúlt egy évben az épület nagy átalakításon, megújuláson esett át, aminek eredményeként egy modern, barátságos belső terű, magas szakmai igényességű gyógyszertár fogadja a betegeket.
Ha a hangszer szólni akar…
A közelmúltban Öcsi és Dudu, azaz a Füredi-testvérek vendége voltam, Öcsi lakásában beszélgettünk a régmúltról és a mai időkről.
Házisütik eleink receptjei alapján
Az alapkoncepció az, hogy mi a Kráfliban csak házirétest és más házisüteményt készítünk, hagyományos eljárással és alapanyagokkal.
Negyven év a pápai könnyűzenei életben
Pályafutása során összesen negyven zenésszel játszott együtt. Dobosokkal, harmonikásokkal, orgonistákkal, zongoristákkal, gitárosokkal, dobosokkal, a pápai könnyűzenei élet legendás alakjaival.
Lemezlovas vágta dj Gregori-val
Hogyan is lesz valakiből fellépő dj, netán rezidens? Erről faggattam Sebestyén Gergőt, azaz Dj Gregori-t.
Életformája a hagyományőrzés
Hol is beszélgetnénk Kácival, ha nem a hegyen, amelynek éppen egyik legfontosabb történésére, A hegy napjára készül.
A legszenvedélyesebb művészet
„Nem olyan emberekre vágyom, akik táncolni akarnak. Olyanokra, akiknek táncolniuk kell”.
Ahol elfogynak a szavak, ott segít a zene
Szeretem a popzenét, a rockot, de a mulatós zenénél kötöttem ki, ez áll hozzám a legközelebb stílusban, hangszínben.
Vasrácsoktól a Szent Koronáig és tovább
Tűzzel és vassal dolgozik, mesterember, népi iparművész, az Országos Kovácsmíves Céh látómestere volt, műhelyében életre kel az anyag.
A tűfóbiától a gyógyításig
Elkényelmesedtünk. Ez többek közt abban is megnyilvánul, hogy különböző nyavalyáinkra számos, a házi patikánkban felhalmozott gyógyszert használunk, nem számolva a mellékhatásokkal.
A pillanat művésze
Riport László Ákossal - Mint a nagy szerelmek, ez is régen kezdődött. Még az őskorban, általános iskolás koromban, egy fekete-fehér fényképezőgéppel, illetve filmmel.
A kitartás, a hit és a remény dala
2016 novemberében hoztuk össze a csapatot, a régi nagy ihletésű rockdalok interpretálásra.
Novellák – újabb sikerek
A közelmúltban írtunk Csukárdi Sándor, a Homokbödögén élő színész-rendező, mese-és novellaíró pályafutásáról. Az alkotó az azóta eltelt időszakban több elismerést kapott írásaiért. Ezekről adunk számot, mintegy a már megjelent írás kiegészítéseképpen.
Életben maradni
Arany-és platinalemezek, slágerlista-vezető dalok, Fonogram, Artisjus-és eMeRTon-díj, teltházas koncertek, számtalan szólósiker.
Szerelme a színház
Tehetséges és végtelenül szerény fiatalember, aki kényszerűségből, vagy inkább a sors akaratából lett balett-táncosból színész. Két sérülés befolyásolta jövőjét, ám tulajdonképpen nem bánja, hogy így alakult az élete. A pápai születésű Ifju Martinnak ma a színház az a nagy szerelem, amiért érdemes élni.
A humorban nem ismernek tréfát
A társulat idén ünnepli fennállásának 10. évfordulóját. Ezalatt az időszak alatt tizenhárom darabot, többségében vígjátékot állítottak színpadra, s ezek összesen közel száz előadást értek meg.
Mesék gyerekeknek és felnőtteknek
A ’80-as évek óta aktív közreműködője, alakítója a pápai amatőr színjátszók közösségeinek. Részese volt a Sinkófa, a K.O. sikereinek, és tagja az 1993-as Ki mit tud?-győztes 7-4 Törpe Hrt.-nek. 1998-ban alapítja meg a Szó és Kép Színpadot, amelynek írója, rendezője, színésze, mindenese.
Bánk bán, Ray Charles, Elton John és a többiek
Magát énekes előadóművészként definiálja, fiatal kora ellenére több mint tíz éve dolgozik a profik világában. Ha kell, legendák bőrébe bújik, ha arra van szükség, könnyűzenészként varázsolja el a közönséget, de mindig, minden körülmények között önmagát adja.
A Monti-csárdástól a kemény rockig
A pápai születésű PETA-nak, azaz Lukács Péternek, a magyar rock egyik legjobb szólógitárosának életútját mutatjuk be a riportban.