Vasrácsoktól a Szent Koronáig és tovább
Tűzzel és vassal dolgozik, mesterember, népi iparművész, az Országos Kovácsmíves Céh látómestere volt, műhelyében életre kel az anyag. Ragaszkodik a mesterség hagyományaihoz, de nem veti el, sőt alkalmazza az újat. Csiszár Gyula szinte mindent elkészít a mások számára ridegnek tűnő vasból, s ha éppen nem ezt teszi, az ÉDÁSZ Zenekarban énekel. Ezt is, azt is „jól nyomja”. Öntörvényű ember, a mai, furcsa világról alkotott véleménye kemény, de azt mondja, csak úgy érdemes élni, hogy az ember nem hazudik sem magának, sem másnak, és amit éppen csinál, azt teljes odaadással teszi. Minden más esetben hiteltelenné válik.
- Azért kezdtem bele ebbe a tevékenységbe, hogy szép rácsokat csinálhassak az embereknek. Hát most már egy ideje szép rácsokat készítek, hogy ne börtönrácsok között kelljen élniük. Ezek általában kapuk, védőrácsok, de készítek ablakrácsot, korlátot, berendezési tárgyakat is. Hogy az eljárás modern, vagy hagyományos, azt mindig az alkalom, illetve a munkadarab szabja meg. Keresek egy odaillő megoldást, és a megfelelő technológia alapján ezt végig viszem. Vagy korhűen, vagy mai módon. Mindig szeretek személyes kontaktusba lépni a megrendelőimmel, vallom, hogy nekem nem ügyfeleim, hanem megrendelőim vannak. Megismerem őket, megtudakolom, mire van szükségük, ez alapján igyekszem a lehető legjobb színvonalat hozni a munkáimban. Teljesen egyedül dolgozom, az inast, meg a segédet különféle szerkentyűk helyettesítik, amiket a célnak megfelelően én fejlesztettem ki. A nehéz munkadarabokhoz, amiket nem bírok el, láncos emelőket használok, mindent meg tudok magam oldani. Egyre több olyan szerszámmal rendelkezem, ami kis átalakítással a következő feladathoz is megfelelő. Sok ilyen segédeszközt készítettem már a saját céljaimra. Az eredeti szakmám állattartó-telepi gépész. Mégis, azt gondoltam, a kovácsmesterség nekem jobb lesz. Hiszen a vasat a fűrész sem viszi rendesen – mondja nevetve a mester, aztán elárulja, hogy a történet ennél egyszerűbb.
- Anyósjelöltem népművészeti boltot nyitott, és szüksége volt egy kirakatrácsra. Csináltam egyet, nem lett ugyan rossz, de nem voltam vele elégedett. Akkor döntöttem úgy, hogy nekem kovácstűz, meg tűzifogók kellenek. Aztán egyre komolyabb dolgokkal foglalkoztam, és rájöttem, hogy ez a mesterség: a vas képlékeny megmunkálása való nekem igazán. Tagja vagyok a kovács céhnek, járok kovácstalálkozókra, versenyekre is. Nemrég voltam Vésén, az országos kovácstalálkozón. Nem vittem magammal semmit, Takács Zoltán, a céhmester mégis befogott, hogy csináljak valamit. Nem vigyáztam eléggé. Viszont nem járok olyan helyekre, ahol kis patkókat, meg tudom is én, miket kellene csinálni a gyerekeknek. Én erre nem vagyok alkalmas. A leggyakoribb megrendeléseim a kapuk, amik kirekesztenek, de össze is köthetnek. Nem mindegy, hogy melyik felén állunk. Mindig jön egy újabb, érdekesebb megbízás, aminek megpróbálok megfelelni. Most például egy fáskosarat kell kovácsolnom, amit a kandalló mellett használnak. Ezt én tervezem meg, de előbb ellátogatok a megrendelőhöz, körülnézek, hogy a kosár a környezetbe illő legyen, és megfeleljen az igényeknek. Ezért fontos a személyes kapcsolat. Nem unatkozom, viszont gyakran elfáradok. No, nem a műhelyben, hanem akkor, amikor innen kimegyek. A környező világ fáraszt, ez az állandó virtuális környezetszennyezés. Itt a műhelyben jó. Itt nincs mellébeszélés. Amit megcsinálok, az van, de ha innen kilépek, csak az elektronikus környezetszennyezéssel, a szájhősködéssel találkozom.
- Szabad időm? – kérdez vissza elgondolkozva.
- Most van. A zenélés nem működik, a rendezvényeket visszafogták, pedig sok helyre kaptunk országos szinten meghívásokat az ÉDÁSZ-szal. A mostani helyzetet megelőzően volt úgy, hogy pénteken is játszottunk, például Mosonmagyaróváron, szombaton meg Csongrád megyében. AC/DC-t játszunk, nem gondolkodunk saját számokon. Jól nyomjuk, szórakozásnak nagyon jó, igazi, embert próbáló feladat. Nagyon oda kell tenni magadat, mert ha nem így van, az nem lesz jó, nem lesz hiteles, és ez látszik. Becsapod a közönséget, meglopod őket – vélekedik Gyula, aki „civilben” kastélytulajdonos is.
- Apám ukki származású, sokszor visszajártunk a településre. Egyszer úgy döntöttünk, megvesszük a Gyömörey-birtokot. Ami ezután történt, több, mint érdekes. Egészen eddig senkinek nem volt fontos a kastély. Miután elkezdtünk vele komolyan foglalkozni, kivakartuk a gazból, és néhány gyerekrendezvényt tartottunk, egyszer csak bejelentkezett a műemlék-felügyelet, és különféle előírásokkal szabályosan rátapadtak az emberre. A kastélyban az a jó, hogy minden kezdetleges, és szándékosan nem is engedem meg, hogy oda valami modern technológia betelepüljön. Azt tartom, ne szennyezzük se a környezetet, se a fejeket. A kastély számomra nem a pihenés helyszíne, hanem komoly munka. Amikor ott a család, jószerével egész nap komoly tevékenység folyik – mondja a kovácsmester, aki búcsúzóul a következő nagy munkáról is említést tesz:
- A Várkert rehabilitációja kapcsán szóba került a Facebook-on egy kapu készítésének ötlete. Amennyiben lesz rá valós igény, én azt korhűen megcsinálom – fogalmaz, és eddigi, a várost díszítő, szebbé tevő munkáit ismerve nyugodtan hihetünk neki.
Fotók: Bolla Bernadett
Galéria
További Hírek
Olaszos hangzás, magyar csúcsminőség: LaBerta
A LaBerta név fogalom határokon belül és kívül egyaránt. Kaptafák, sámfák készülnek itt, és jutnak el a világ szinte minden tájára.
Rendkívül különleges, kálvinista kincs
A Pannonia Reformata Múzeum Pápa város szívében található, mindenki számára nyitott kulturális intézmény.
Ha nincs hit elvész az érték
Kellemes, mediterrán hangulat, egy pohár hűs rosé, pazar limonádé, jó társaság. Minden adott ahhoz, hogy közösségi életet éljünk. A közösségi élet motorja pedig Csukárdi Sándor, Sanyó.
Folytassa még, Doki!
Dr. Bujáky Miklós állatorvos történetei eleddig két könyvet töltöttek meg, és aki ezeket kézbe veszi és olvassa, csak abban reménykedhet, hogy nem kell sokáig várnia az újabb sztorikra.
Több pofont kell adni, mint kapni
A világbajnok harcossal otthonában beszélgettem, ahonnan elköszönőben megcsodálhattam egyedülálló retró gyűjteményét.
Kezdd a napot egy pohár jó borral, és fejezd be egy pohár mégjobbal!
Zsuzsa és István régi terve vált valóra, amikor megnyitották pápai borkereskedésüket.
Megújult a Menta Patika
Az elmúlt egy évben az épület nagy átalakításon, megújuláson esett át, aminek eredményeként egy modern, barátságos belső terű, magas szakmai igényességű gyógyszertár fogadja a betegeket.
Ha a hangszer szólni akar…
A közelmúltban Öcsi és Dudu, azaz a Füredi-testvérek vendége voltam, Öcsi lakásában beszélgettünk a régmúltról és a mai időkről.
Házisütik eleink receptjei alapján
Az alapkoncepció az, hogy mi a Kráfliban csak házirétest és más házisüteményt készítünk, hagyományos eljárással és alapanyagokkal.
Negyven év a pápai könnyűzenei életben
Pályafutása során összesen negyven zenésszel játszott együtt. Dobosokkal, harmonikásokkal, orgonistákkal, zongoristákkal, gitárosokkal, dobosokkal, a pápai könnyűzenei élet legendás alakjaival.
Lemezlovas vágta dj Gregori-val
Hogyan is lesz valakiből fellépő dj, netán rezidens? Erről faggattam Sebestyén Gergőt, azaz Dj Gregori-t.
Életformája a hagyományőrzés
Hol is beszélgetnénk Kácival, ha nem a hegyen, amelynek éppen egyik legfontosabb történésére, A hegy napjára készül.
A legszenvedélyesebb művészet
„Nem olyan emberekre vágyom, akik táncolni akarnak. Olyanokra, akiknek táncolniuk kell”.
Ahol elfogynak a szavak, ott segít a zene
Szeretem a popzenét, a rockot, de a mulatós zenénél kötöttem ki, ez áll hozzám a legközelebb stílusban, hangszínben.
A tűfóbiától a gyógyításig
Elkényelmesedtünk. Ez többek közt abban is megnyilvánul, hogy különböző nyavalyáinkra számos, a házi patikánkban felhalmozott gyógyszert használunk, nem számolva a mellékhatásokkal.
A pillanat művésze
Riport László Ákossal - Mint a nagy szerelmek, ez is régen kezdődött. Még az őskorban, általános iskolás koromban, egy fekete-fehér fényképezőgéppel, illetve filmmel.
A kitartás, a hit és a remény dala
2016 novemberében hoztuk össze a csapatot, a régi nagy ihletésű rockdalok interpretálásra.
Novellák – újabb sikerek
A közelmúltban írtunk Csukárdi Sándor, a Homokbödögén élő színész-rendező, mese-és novellaíró pályafutásáról. Az alkotó az azóta eltelt időszakban több elismerést kapott írásaiért. Ezekről adunk számot, mintegy a már megjelent írás kiegészítéseképpen.
Életben maradni
Arany-és platinalemezek, slágerlista-vezető dalok, Fonogram, Artisjus-és eMeRTon-díj, teltházas koncertek, számtalan szólósiker.
Szerelme a színház
Tehetséges és végtelenül szerény fiatalember, aki kényszerűségből, vagy inkább a sors akaratából lett balett-táncosból színész. Két sérülés befolyásolta jövőjét, ám tulajdonképpen nem bánja, hogy így alakult az élete. A pápai születésű Ifju Martinnak ma a színház az a nagy szerelem, amiért érdemes élni.
A humorban nem ismernek tréfát
A társulat idén ünnepli fennállásának 10. évfordulóját. Ezalatt az időszak alatt tizenhárom darabot, többségében vígjátékot állítottak színpadra, s ezek összesen közel száz előadást értek meg.
Mesék gyerekeknek és felnőtteknek
A ’80-as évek óta aktív közreműködője, alakítója a pápai amatőr színjátszók közösségeinek. Részese volt a Sinkófa, a K.O. sikereinek, és tagja az 1993-as Ki mit tud?-győztes 7-4 Törpe Hrt.-nek. 1998-ban alapítja meg a Szó és Kép Színpadot, amelynek írója, rendezője, színésze, mindenese.
Bánk bán, Ray Charles, Elton John és a többiek
Magát énekes előadóművészként definiálja, fiatal kora ellenére több mint tíz éve dolgozik a profik világában. Ha kell, legendák bőrébe bújik, ha arra van szükség, könnyűzenészként varázsolja el a közönséget, de mindig, minden körülmények között önmagát adja.
A Monti-csárdástól a kemény rockig
A pápai születésű PETA-nak, azaz Lukács Péternek, a magyar rock egyik legjobb szólógitárosának életútját mutatjuk be a riportban.