Bánk bán, Ray Charles, Elton John és a többiek
Magát énekes előadóművészként definiálja, fiatal kora ellenére több mint tíz éve dolgozik a profik világában. Ha kell, legendák bőrébe bújik, ha arra van szükség, könnyűzenészként varázsolja el a közönséget, de mindig, minden körülmények között önmagát adja. És milyen jól, mennyire hihetően! Szerencsés? Mindenképpen, de azt is tudjuk, hogy önmagában a szerencse kevés, jó, ha némi tehetséggel párosul. Ekanem Bálint Emota nyugodtan elmondhatja magáról, hogy rendelkezik a szükséges talentummal. S ami még szimpatikusabbá teszi a fiatal művészt: mindezt városában, Pápán szeretné hosszú távon kamatoztatni.
A zene, mint életforma
- A zenével az Erkel Ferenc Ének-zenei Általános Iskolában ismerkedtem meg, bár egészen nyolcadikos koromig sportoló akartam lenni. Nyolc évig kosárlabdáztam a pápai sportegyesületnél, és jól is ment, hiszen nyugat-dunántúli válogatott is voltam serdülő koromban. Talán ezért is gondoltam arra, hogy elvégzem a Testnevelési Egyetemet. Leérettségiztem, de már a színházban dolgoztam énekes-előadóművészként, amikor jött az ötlet, és a vállalkozásom mellett beiratkoztam a TE-re.
Visszatérve a zenéhez: az iskolai kórus nagyon sokat segített nekem, ez volt az alapja a színpadi tevékenységemnek. Kálmán Frigyes, Frici bácsi nevét kell megemlítenem, ő meghatározó személyiség volt az Erkelben. Jártam a Bartók zeneiskolába is, ahol Mészárosné Farkas Katalin tanárnőnél tanultam. Vonós hangszert választottam, és ez azért volt nagyszerű, mert nem csak el kellett játszani a hangokat, hanem el kellett találni azok tisztaságát is, ami kiválóan fejlesztette a hallásomat. Tanítóim, tanáraim szerettették meg velem általános iskolás koromban a magyar verseket, sőt, még érettségi után is több szavalóversenyen részt vettem. Az egyik kedvencem ma is Radnóti, de József Attilát is nagyon szeretem. Azt hiszem, a színházi pályafutásom szempontjából ez az időszak mindenképpen meghatározó volt. Később magánénekórákra iratkoztam be Eisenbeck Ágotához, akivel számos sikert értünk el országos énekversenyeken. A klasszikus éneklés mellett a popzenével is foglalkoztam, a pápai MOST és a Speak Up! zenekarral számos fellépésünk volt, illetve különböző tehetségkutatókon vettünk részt.
Fiatalon a Madáchban
- Tagja voltam a Pápai Musical Stúdiónak és a Megafon Zenei Stúdiónak, ezek biztosították az első igazi színházi élményeket. Mindegyik egyesület állandó résztvevője volt a Scherzo-nak, az amatőr zenés ifjúsági színpadok országos fesztiváljának. Ott is szép sikereket értünk, értem el a produkcióinkkal. A fesztivál elnöke Miklós Tibor volt. Ő volt az, aki elsőként munkát ajánlott, és Budapestre hívott az egyik darabjába, amit Egy bohém rapszódiája címmel 2009-ben mutattunk be a Margitszigeten. Ez tulajdonképpen egy Freddie Mercury-emlékkoncert volt. Komoly társaságba, ismert művészek közé kerültem be amatőrként, Varga Miklóssal, Szomor Györggyel, Serbán Attilával, Puskás Petivel dolgozhattam együtt. Furcsa érzés volt, hogy hirtelen nagy dózisban kaptuk az élményt. Történt egy vicces eset, amikor először találkoztunk Tóth Gabival a próbán. Gabi éppen diétázott, tonhalsalátát fogyasztott, de nem tudta megenni. Fölajánlotta nekünk, pápaiaknak (többen is voltunk ott), mi pedig annyira megszeppentünk, hogy alig mertük elfogadni. A mai napig azokból a tapasztalatokból élek, amiket ott szereztem. Sosem tanultam a színművészetet, a gyakorlat tanított meg arra, amit tudok. Az alázatot, a profizmust, azt, hogy a próbafolyamatban is maximálisan teljesítsek, hiszen így lehet működtetni egy jó színtársulatot. 2010-ben lettem a Madách Színház tagja. Ez úgy történt, hogy Serbán Attila, akivel az említett produkcióban együtt dolgoztam, látta bennem a tehetséget, és meghívott, illetve az ő közbenjárására kaptam meghívást a színházba, a Jézus Krisztus Szupersztár castingjára, amin részt vettem, és sikeresen bejutottam a produkcióba. Azóta is - énekes színművészként - a legtöbb munkámat ott teljesítem. Azért a popzene is megmaradt: Puskás Petivel nagyon sokat dolgoztam együtt a Madáchban is, a Tom Sawyer-ben és a Macskákban is, és amikor megcsinálta a The Biebers zenekart, megkérdezte, hogy van-e kedvem csatlakozni. Igent mondtam, és 2013 óta a Biebers tagja is vagyok.
Hogy jut minderre időm? Nyáron koncertek, fesztiválok, városi események, ősszel-tavasszal inkább a színházi munkák töltik ki az életemet. A próbafolyamat húzós, hétfőtől vasárnapig tart, de ez nyilván egy időszakos folyamat, ami után már „csak” az előadások maradnak, illetve kisebb felújító próbák. Ha valaki tudatosan átlátja és megszervezi az évet, azért lehet találni pihenőnapokat.
Több lábon állni
- Az ismert körülmények miatt ez az év nyugodtabb volt, minden téren kevesebb munkával járt. Ez nem túl jó, de belekezdtem egy önálló projektbe: 2021-ben szeretnék kihozni néhány saját dalt. Nagy öröm számomra, hogy sokat tartózkodhattam otthon, az ünnepeket is a családdal tölthettem. Szeretem Pápát, és a Testnevelési Egyetemen ezután szerzett diplomámmal mindenképpen szeretnék otthon valami jó dolgot kezdeni. Hosszabb távú tervem az, hogy Pápán a mindennapos sporttal foglalkozzak, illetve reményeim szerint áldozok a kultúra fejlesztésére is.
Fotók: Ekanem Bálint Emota
Galéria
További Hírek
Olaszos hangzás, magyar csúcsminőség: LaBerta
A LaBerta név fogalom határokon belül és kívül egyaránt. Kaptafák, sámfák készülnek itt, és jutnak el a világ szinte minden tájára.
Rendkívül különleges, kálvinista kincs
A Pannonia Reformata Múzeum Pápa város szívében található, mindenki számára nyitott kulturális intézmény.
Ha nincs hit elvész az érték
Kellemes, mediterrán hangulat, egy pohár hűs rosé, pazar limonádé, jó társaság. Minden adott ahhoz, hogy közösségi életet éljünk. A közösségi élet motorja pedig Csukárdi Sándor, Sanyó.
Folytassa még, Doki!
Dr. Bujáky Miklós állatorvos történetei eleddig két könyvet töltöttek meg, és aki ezeket kézbe veszi és olvassa, csak abban reménykedhet, hogy nem kell sokáig várnia az újabb sztorikra.
Több pofont kell adni, mint kapni
A világbajnok harcossal otthonában beszélgettem, ahonnan elköszönőben megcsodálhattam egyedülálló retró gyűjteményét.
Kezdd a napot egy pohár jó borral, és fejezd be egy pohár mégjobbal!
Zsuzsa és István régi terve vált valóra, amikor megnyitották pápai borkereskedésüket.
Megújult a Menta Patika
Az elmúlt egy évben az épület nagy átalakításon, megújuláson esett át, aminek eredményeként egy modern, barátságos belső terű, magas szakmai igényességű gyógyszertár fogadja a betegeket.
Ha a hangszer szólni akar…
A közelmúltban Öcsi és Dudu, azaz a Füredi-testvérek vendége voltam, Öcsi lakásában beszélgettünk a régmúltról és a mai időkről.
Házisütik eleink receptjei alapján
Az alapkoncepció az, hogy mi a Kráfliban csak házirétest és más házisüteményt készítünk, hagyományos eljárással és alapanyagokkal.
Negyven év a pápai könnyűzenei életben
Pályafutása során összesen negyven zenésszel játszott együtt. Dobosokkal, harmonikásokkal, orgonistákkal, zongoristákkal, gitárosokkal, dobosokkal, a pápai könnyűzenei élet legendás alakjaival.
Lemezlovas vágta dj Gregori-val
Hogyan is lesz valakiből fellépő dj, netán rezidens? Erről faggattam Sebestyén Gergőt, azaz Dj Gregori-t.
Életformája a hagyományőrzés
Hol is beszélgetnénk Kácival, ha nem a hegyen, amelynek éppen egyik legfontosabb történésére, A hegy napjára készül.
A legszenvedélyesebb művészet
„Nem olyan emberekre vágyom, akik táncolni akarnak. Olyanokra, akiknek táncolniuk kell”.
Ahol elfogynak a szavak, ott segít a zene
Szeretem a popzenét, a rockot, de a mulatós zenénél kötöttem ki, ez áll hozzám a legközelebb stílusban, hangszínben.
Vasrácsoktól a Szent Koronáig és tovább
Tűzzel és vassal dolgozik, mesterember, népi iparművész, az Országos Kovácsmíves Céh látómestere volt, műhelyében életre kel az anyag.
A tűfóbiától a gyógyításig
Elkényelmesedtünk. Ez többek közt abban is megnyilvánul, hogy különböző nyavalyáinkra számos, a házi patikánkban felhalmozott gyógyszert használunk, nem számolva a mellékhatásokkal.
A pillanat művésze
Riport László Ákossal - Mint a nagy szerelmek, ez is régen kezdődött. Még az őskorban, általános iskolás koromban, egy fekete-fehér fényképezőgéppel, illetve filmmel.
A kitartás, a hit és a remény dala
2016 novemberében hoztuk össze a csapatot, a régi nagy ihletésű rockdalok interpretálásra.
Novellák – újabb sikerek
A közelmúltban írtunk Csukárdi Sándor, a Homokbödögén élő színész-rendező, mese-és novellaíró pályafutásáról. Az alkotó az azóta eltelt időszakban több elismerést kapott írásaiért. Ezekről adunk számot, mintegy a már megjelent írás kiegészítéseképpen.
Életben maradni
Arany-és platinalemezek, slágerlista-vezető dalok, Fonogram, Artisjus-és eMeRTon-díj, teltházas koncertek, számtalan szólósiker.
Szerelme a színház
Tehetséges és végtelenül szerény fiatalember, aki kényszerűségből, vagy inkább a sors akaratából lett balett-táncosból színész. Két sérülés befolyásolta jövőjét, ám tulajdonképpen nem bánja, hogy így alakult az élete. A pápai születésű Ifju Martinnak ma a színház az a nagy szerelem, amiért érdemes élni.
A humorban nem ismernek tréfát
A társulat idén ünnepli fennállásának 10. évfordulóját. Ezalatt az időszak alatt tizenhárom darabot, többségében vígjátékot állítottak színpadra, s ezek összesen közel száz előadást értek meg.
Mesék gyerekeknek és felnőtteknek
A ’80-as évek óta aktív közreműködője, alakítója a pápai amatőr színjátszók közösségeinek. Részese volt a Sinkófa, a K.O. sikereinek, és tagja az 1993-as Ki mit tud?-győztes 7-4 Törpe Hrt.-nek. 1998-ban alapítja meg a Szó és Kép Színpadot, amelynek írója, rendezője, színésze, mindenese.
A Monti-csárdástól a kemény rockig
A pápai születésű PETA-nak, azaz Lukács Péternek, a magyar rock egyik legjobb szólógitárosának életútját mutatjuk be a riportban.