Negyven év a pápai könnyűzenei életben
Pályafutása során összesen negyven zenésszel játszott együtt. Dobosokkal, harmonikásokkal, orgonistákkal, zongoristákkal, gitárosokkal, dobosokkal, a pápai könnyűzenei élet legendás alakjaival. Bejárta a környék báljait, fellépett lakodalmakon, vállalati bulikon, gondoskodva a jó hangulatról. Magyari László, aki maga is élő zenészlegenda, a szaxofon mestereként ötvenöt éves korában tette le a hangszert, de –bevallása szerint – bármikor újra képes lenne fújni a régi, népszerű számokat.
- Hetedikes voltam, amikor édesapámtól kaptam egy klarinétot. Olyan is akadt, aki megtanított játszani rajta. Fújtam a Textiles kultúrházban, de édesapámmal lakodalmakba is elmentem 13-14 éves koromban, gyakorlásképpen. 16 éves voltam, amikor apám vásárolt egy szaxofont. Azután, hogy megtanultam rajta játszani, már pénzt is kaptam a fellépésekért. A Közgázban volt egy osztályzenekarunk, Babics Lacival, aki harmonikán játszott, Magyari Pistával, aki trombitált, a „vendégművész” Magyari Jenővel, a dobossal. Játszottunk klubdélutánokon, de voltunk Bében búcsúban is. Aztán bevonultam, a seregben is volt egy zenekarunk, ezzel számos fellépésen vettünk részt, nyugdíjas klubban, öregek otthonában. Jó focista lehettem volna, de a szombati lakodalmak után vasárnap nem voltam képes játszani. Meg hát a zenélésért fizettek, a fociért pedig abban az időben még nem. Azért, amikor leszereltem, elmentem Szalókra egy évig focizni, aztán Majer Tónival, Németh Pistával alapítottunk egy zenekart. Vettünk egy 15 wattos Regent erősítőt, ezzel könnyebb volt, hiszen bejött az ének, és nem kellett mindig fújni. A Húsgyárból sokan ismertek bennünket, így rengeteg fellépésünk volt, főleg lakodalmakban zenéltünk, a legtöbbet – ismeretség révén – talán Pápasalamonban. 10-15 évig játszottunk együtt. Abban az időben még nem volt autónk, így vonattal, meg busszal jártunk. Egy lakodalomban tehát nem úgy történt, hogy éjfélkor megették a sült kolbászt, lezajlott a menyasszonytánc, aztán a vendégek autóba ültek és hazamentek, hanem reggel hatig, nyolcig játszani kellett, hiszen akkor indultak a buszok. De akkor még fiatalok voltunk, bírtuk. Utána a Ciborral álltunk össze, aki Teszérről beköltözött Pápára, így játszottunk évekig. Ötvenöt évesen fejeztem be, mert már fárasztó volt az éjszakázás. Elkezdtem piacozni, eladtam minden cuccomat, azóta is sajnálom, mert még most is hívnak zenélni. A Gambrinusban minden évben megtartották az öreg zenész találkozót. Ott még fölléptünk, 5-6 számot játszottunk, azóta is gondolkozom, hogy vennem kellene egy hangszert. De ez nem a pénzen múlik, hanem a lehetőségeken. A kertbarátok minden évben csinálnak egy nagy összejövetelt, ott előkerülnek a régi nóták. Járjuk az országot, egyszer elvittek bennünket Kabára. Volt ott egy zenés alkalom, ahol a pap volt az orgonista, a kántor meg a gitáros. Persze, hogy beszálltam játszani.
- Mi volt a feltétele akkoriban az együttes működésének?
- Abban az időben négyévente vizsgát kellett tenni. Fel kellett írni száz számot. Ebből nyolcvan táncdal volt, húsz meg csárdás. A Húsgyárban személyzetis voltam, tudtam gépelni, és volt telefon, így könnyebben intéztem a zenekar dolgait is.
- Abban az időben számos zenekar alakult. Megfértek egymás mellett?
- Pápán a diákbálok első nagy zenekaraira is emlékszem. Az elsők között voltak a Váczi Zoliék, az öreg Lukács Laci, Kerekes Laci, rájuk is szívesen gondolok vissza, bár nem játszottam velük. Minden zenekarnak megvolt a közönsége. A Tangi ebédlőjében minden hónapban volt egy lakodalom, ahol játszottunk, ismertek bennünket, de persze nem csak Pápán. Felléptünk Székesfehérváron, Balatonőszödön, Keszthelyen, az egyetemi ebédlőben is. De egy időben ez már sok volt. Volt olyan hetünk, hogy pénteken bálban, szombaton lakodalomban, vasárnap-hétfőn búcsúban zenélt a Hangulat Együttes. A negyedik napon már nem tudtam becsukni a számat, hiszen a nádat szorítani kellett. Sosem gyakoroltunk. Kottából játszottunk, ehhez is édesapám szoktatott hozzá. Oda kellett figyelni. Amikor a lakodalomban éjfél után kókadozott a nép, háromszor-négyszer elfújtuk az új számot, így meg is tanultuk. Cibor nagyon jó zenész volt. Lemezről vette le a számokat, és sokat játszott Bakonybélben, az üdülőben. Így aztán mi is ott játszottunk a legtöbbet.
- Léteznek-e kedvencek a játszott számok közt?
- Ha egyszer betelefonálnék a Három kívánságba, akkor az Ihásziban legtöbbször játszott A vonat nem vár-t, a Bakonybélben népszerű Nyolc óra munka, nyolc óra pihenés, nyolc óra szórakozás-t, meg a dákai kedvencet, az Ugye eljössz még?–et kérném.
- Hogyan viszonyult a család a hétvégi fellépésekhez?
- Annak idején a Vajdán kaptunk munkáslakást, tizennégyen laktunk ott, minden a Húsgyárban dolgoztunk. A gond az volt, hogy amikor hazajöttem vasárnap reggel a lakodalomból, nem tudtam pihenni, mert a gyerekeim, akik még picik voltak, játszani akartak, folyton ott tébláboltak a lakásban. Aztán vettem ezt a házat, és megoldódtak a gondok, mert mindenkinek jutott külön szoba. Manapság a kertbarátokkal, az Ipartestülettel járunk kirándulni, hazafelé a buszon mindig van énekóra, jó a hangulat, előkerülnek a régi dallamok. A szövegüket még ma is mindnek tudom. Sokszor hiányzik az aktív zenélés, szívesen emlékszem vissza a régi időkre. Hogy mi volt a legszebb? Persze a pénz sem volt mindegy, de örömmel szórakoztattunk. Először – emlékszem – ötven forintot kértünk. Akadt mellékes is, volt úgy, hogy rendeltek nótát, kaptunk egy papír tízest, és amikor a nagy pénzek bejöttek, volt olyan alkalom, hogy három darab ötszázas volt a jutalom. A közönség szeretetét minden alkalommal éreztük, akkor még fölnéztek a zenészekre. Voltunk valakik.
Galéria
További Hírek
Olaszos hangzás, magyar csúcsminőség: LaBerta
A LaBerta név fogalom határokon belül és kívül egyaránt. Kaptafák, sámfák készülnek itt, és jutnak el a világ szinte minden tájára.
Rendkívül különleges, kálvinista kincs
A Pannonia Reformata Múzeum Pápa város szívében található, mindenki számára nyitott kulturális intézmény.
Ha nincs hit elvész az érték
Kellemes, mediterrán hangulat, egy pohár hűs rosé, pazar limonádé, jó társaság. Minden adott ahhoz, hogy közösségi életet éljünk. A közösségi élet motorja pedig Csukárdi Sándor, Sanyó.
Folytassa még, Doki!
Dr. Bujáky Miklós állatorvos történetei eleddig két könyvet töltöttek meg, és aki ezeket kézbe veszi és olvassa, csak abban reménykedhet, hogy nem kell sokáig várnia az újabb sztorikra.
Több pofont kell adni, mint kapni
A világbajnok harcossal otthonában beszélgettem, ahonnan elköszönőben megcsodálhattam egyedülálló retró gyűjteményét.
Kezdd a napot egy pohár jó borral, és fejezd be egy pohár mégjobbal!
Zsuzsa és István régi terve vált valóra, amikor megnyitották pápai borkereskedésüket.
Megújult a Menta Patika
Az elmúlt egy évben az épület nagy átalakításon, megújuláson esett át, aminek eredményeként egy modern, barátságos belső terű, magas szakmai igényességű gyógyszertár fogadja a betegeket.
Ha a hangszer szólni akar…
A közelmúltban Öcsi és Dudu, azaz a Füredi-testvérek vendége voltam, Öcsi lakásában beszélgettünk a régmúltról és a mai időkről.
Házisütik eleink receptjei alapján
Az alapkoncepció az, hogy mi a Kráfliban csak házirétest és más házisüteményt készítünk, hagyományos eljárással és alapanyagokkal.
Lemezlovas vágta dj Gregori-val
Hogyan is lesz valakiből fellépő dj, netán rezidens? Erről faggattam Sebestyén Gergőt, azaz Dj Gregori-t.
Életformája a hagyományőrzés
Hol is beszélgetnénk Kácival, ha nem a hegyen, amelynek éppen egyik legfontosabb történésére, A hegy napjára készül.
A legszenvedélyesebb művészet
„Nem olyan emberekre vágyom, akik táncolni akarnak. Olyanokra, akiknek táncolniuk kell”.
Ahol elfogynak a szavak, ott segít a zene
Szeretem a popzenét, a rockot, de a mulatós zenénél kötöttem ki, ez áll hozzám a legközelebb stílusban, hangszínben.
Vasrácsoktól a Szent Koronáig és tovább
Tűzzel és vassal dolgozik, mesterember, népi iparművész, az Országos Kovácsmíves Céh látómestere volt, műhelyében életre kel az anyag.
A tűfóbiától a gyógyításig
Elkényelmesedtünk. Ez többek közt abban is megnyilvánul, hogy különböző nyavalyáinkra számos, a házi patikánkban felhalmozott gyógyszert használunk, nem számolva a mellékhatásokkal.
A pillanat művésze
Riport László Ákossal - Mint a nagy szerelmek, ez is régen kezdődött. Még az őskorban, általános iskolás koromban, egy fekete-fehér fényképezőgéppel, illetve filmmel.
A kitartás, a hit és a remény dala
2016 novemberében hoztuk össze a csapatot, a régi nagy ihletésű rockdalok interpretálásra.
Novellák – újabb sikerek
A közelmúltban írtunk Csukárdi Sándor, a Homokbödögén élő színész-rendező, mese-és novellaíró pályafutásáról. Az alkotó az azóta eltelt időszakban több elismerést kapott írásaiért. Ezekről adunk számot, mintegy a már megjelent írás kiegészítéseképpen.
Életben maradni
Arany-és platinalemezek, slágerlista-vezető dalok, Fonogram, Artisjus-és eMeRTon-díj, teltházas koncertek, számtalan szólósiker.
Szerelme a színház
Tehetséges és végtelenül szerény fiatalember, aki kényszerűségből, vagy inkább a sors akaratából lett balett-táncosból színész. Két sérülés befolyásolta jövőjét, ám tulajdonképpen nem bánja, hogy így alakult az élete. A pápai születésű Ifju Martinnak ma a színház az a nagy szerelem, amiért érdemes élni.
A humorban nem ismernek tréfát
A társulat idén ünnepli fennállásának 10. évfordulóját. Ezalatt az időszak alatt tizenhárom darabot, többségében vígjátékot állítottak színpadra, s ezek összesen közel száz előadást értek meg.
Mesék gyerekeknek és felnőtteknek
A ’80-as évek óta aktív közreműködője, alakítója a pápai amatőr színjátszók közösségeinek. Részese volt a Sinkófa, a K.O. sikereinek, és tagja az 1993-as Ki mit tud?-győztes 7-4 Törpe Hrt.-nek. 1998-ban alapítja meg a Szó és Kép Színpadot, amelynek írója, rendezője, színésze, mindenese.
Bánk bán, Ray Charles, Elton John és a többiek
Magát énekes előadóművészként definiálja, fiatal kora ellenére több mint tíz éve dolgozik a profik világában. Ha kell, legendák bőrébe bújik, ha arra van szükség, könnyűzenészként varázsolja el a közönséget, de mindig, minden körülmények között önmagát adja.
A Monti-csárdástól a kemény rockig
A pápai születésű PETA-nak, azaz Lukács Péternek, a magyar rock egyik legjobb szólógitárosának életútját mutatjuk be a riportban.