Életformája a hagyományőrzés
Pedagógus és művészember, festő, no meg huszár, a katonai hagyományok ápolója. Kézműves és hegygazda, aki nem csupán szavakban, de tettekben is bizonyította és naponta ezt teszi: fontos a múlt őrzése, mert enélkül sivár a jelen. Nevéhez fűződik többek közt a Pápai Történelmi Játékok rendezvénysorozata és a Hagyományok Hegyének létrehozása. Tóth Kálmán ismert és elismert személyisége a városi közösségnek. Hatvanhatodik születésnapja alkalmából a Jókai Mór Városi Könyvtár virtuális kiállítást rendezett műveiből.
Hol is beszélgetnénk Kácival, ha nem a hegyen, amelynek éppen egyik legfontosabb történésére, A hegy napjára készül.
- Miért a pedagógus pályát, a rajztanítást választottad hivatásul?
- Az indíttatás a ’60-as években kezdődött. Apám rajzolt, otthon valamilyen formában mindig előtérbe került az alkotás. Igazából a dolog akkor egyenesedett ki, amikor alsós koromban városi szakkörbe kerültem, ahol megismerkedtem a pápai nagy művészekkel: Hénel Guszti bácsival, A. Tóth Sándorral, Heitler Lászlóval, vagy az akkor a Zalkában tanító Bíró Károllyal. Szakkörökön, kiállításokon láttam a munkáikat, amik táplálták az érdeklődésemet, és ez a gimnáziumi években is folytatódott. Így a rajztanári szak szinte adott volt, egyértelmű volt, hogy ebbe az irányba mozduljak. Gimnazistaként alkotótáborokban vettem részt, részese voltam a Pápai Tárlatnak is, majd a főiskolán még intenzívebben foglalkoztam a rajzzal. Tanáraim, illetve az alkotótábor mesterei irányt mutattak a továbbiakban is. Pápára visszakerülve újra belecsöppentem a helyi képzőművészet világába, tanítottam gimnáziumban, általános iskolában, közben tanultam is: folytatódott a képalkotás folyamata, ami aztán egy másik ággal, a néprajzzal, népművészettel, ezen belül a fazekassággal, majd a szövéssel, és még ki tudja, hány kézműves technikával bővült. Ennek eredményeként jött létre a Munkácsy iskolában a kézműves műhely, majd a rajz tagozat, aminek a vezetője voltam. A pedagóguspálya sikerei a gyerekeken mérhetők. Itt elsősorban a kézművességet említem, ami a tábori tevékenységen, a zánkai gyermekgalérián keresztül valósult meg. A gyerekeink munkái, a szőttesek és a korongozott edények eljutottak különböző kontinensekre, mondható, hogy az Amerikai Egyesült Államoktól Kanadán, Japánon át Dél-Afrikáig. A tanítványaink szép sikereket értek el nemzetközi és országos pályázatokon. Ez nyolc évvel ezelőtt szakadt meg, amikor az iskolában megszűnt a rajz tagozat. A két dolog mindig párhuzamosan futott: mi az, amivel megismerkedtem, amit megszerettem, és ezt hogy lehet a gyerekekkel megvalósítani, számukra átadni. Tanítottam, kiállításokat rendeztem, szakmai, főként néprajzi táborokba jártam Csillebércre, Zánkára.
- Hogyan kerültél a hagyományőrzés, a katonai hagyományok sűrűjébe?
- Harmadik vonalként - a történelmi táborok szervezése következett. Ez utóbbi egyrészt a lovas, másrészt a katonai hagyományőrzés jegyében került előtérbe. Érdekelt Pápa város történelme, és a huszáregyesületben, meg a lovasklubon belül kiteljesedett a tevékenységem. Megvalósulhatott az egyik nagy álmom: a Pápai Történelmi Játékok, ami szép nagy ívet futott be. A huszáregyesület részt vett a szövetség alapításában, ami akkor nyolc egyesületet foglalt magába. Az első egy-két évben meghívtuk a többieket. Kezdtük Döbröntén, majd folytattuk Attyapusztán huszártáborokkal, később hozzákapcsoltuk mindezt az augusztus 17-i gorodok-satanowi ütközet megemlékezéséhez. Volt olyan alkalom, hogy száz huszár vonult végig Pápa utcáin. Amikor bejöttünk Pápára, adódott, hogy egy négy-ötnapos huszártábort úgy szervezzünk meg, hogy bemutatót is tartunk a közönségnek, játékosan felidézve a történelmi múltat. Ez mind a Pápához kötődő eseményekről szólt, akár a középkori várviadalokat, akár a ’48-as pápai eseményeket, vagy a kurucvilágot megidézve, hiszen Vak Bottyánnak három éven keresztül Pápán volt a főhadiszállása. Az első világháború idején a 7-es honvéd huszárezred itt állomásozott, vagy éppen a pápai ejtőernyősöket is megemlíthetem, akik megemlékezésein is részt vettünk. A pápai történelmi események oly gazdagok, hogy kevés város büszkélkedhet ilyennel. Talán több emlékhelyet, több szobrot is megérne különösen a középkorra – például Martonfalvy Imrére vagy Török Bálintra - való emlékezés. A huszártáborok, illetve a történelmi játékok megpróbáltak egy kicsit tanítani a közönség felé, és ez egy évtizeden keresztül sikerült is. Még Ausztráliából, Új-Zélandról is kaptam telefonokat az időpontot illetően, az ottani magyarok ehhez igazították a hazajövetelüket.
- Mindez számos elfoglaltságot jelent és nem kevés időt. Hogyan viszonyult mindehhez a családod?
- Természetesen mindezt nem tudtam volna elérni, ha a család nincs jó kezekben. Gyöngyi, a párom mindebben támogatott, és gondoskodott a nyugodt háttérről. A család, a hagyományőrzés, a festés, a földművelés, egyéb mezőgazdasági munkák, a lovak –mintegy negyven lovam volt – teljességében éltük az életünket, ami egyben egy életformát is jelent. Mint ahogy az őseimnek is, akik földet műveltek, katonák voltak. Ennek az életformának az alapja a természet, a múlt, a történelmi hagyományok, a néprajz és a képzőművészet szeretete és tisztelete. Mindez jelentette számomra azt a nagy egységet, amelyben élem az életem. Ez nyilvánvalóan rengeteg időt emésztett fel, de elmondhatom, hogy mindazt, amit csináltam, szerettem. Teljes életet élek ma is, aminek ezek mind részei. A gyerekek közül mindenki zenélt, illetve a mai napig is játszanak alkalmanként a huszároknál. A lovashagyományokat a legkisebb fiam viszi tovább, ő a huszáregyesület tagja, ott tevékenykedik, a fiatalabb nemzedéket próbálja összefogni. Egy generáció már kivált, köztünk is a legidősebb 77 éves, zöme hatvanas azok közül, akik annak idején, 30 éve mindezt elkezdték.
- Beszéljünk a Hagyományok Hegyéről. Mit jelent számodra, hogy mindez megvalósulhatott?
- A hegy a történelem, a néprajz és a természetismeret együttese. Számomra ez nem volt újdonság, hiszen ezekben élem az életem. A történelmi vonulat a középkori világ, azon belül is az avarkor, hiszen a hegyen avar sírok vannak, a néprajzi a bakonyi pásztor- és betyárvilág, a természeti pedig mindaz, amit a bakonyaljai természet mutat, hiszen itt a hegyen is több mint százötven növény, és megszámlálhatatlan apró állat él. Fontos a közösségépítés is: hat-hét egyesület csatlakozik a hegyhez valamilyen formában, ők részben segítik az itteni munkát, részben itt, ezen a nagy játszótéren élik az életüket. Kiemelt rendezvényünk A hegy napja, ahol minden egyesület és a baráti csapatok is megmutatkoznak.
- Ennyi elfoglaltság közt jut időd a festészettel foglalkozni?
- Főiskolát végeztem, így a grafikától a festészeten át a szobrászatig belekóstoltam a képzőművészetbe, ez volt az alap. Amennyire időm engedte – hiszen rengeteg másfajta tevékenységet végeztem, ami reggel héttől este tizenegyig lekötötte az időmet – foglalkoztam a festészettel is. Ennek két vonulata van: az egyik a tájkép, ami nem szükségképpen a látvány, de mindenképpen abból indul ki: a leszűrt tapasztalatok alapján egy hangulat megjelenítése. Ember ugyan nincs a képeimen, de azt szoktam mondani, hogy az, aki nézi, részese a képnek, tehát mégis ott van. A másik vonulat a színek, a vonalak, a formák ritmusa, az álmok világa, hangulatok, jó érzések. Persze a képzőművészet nem arról szól, hogy a dolgokat jónak, szépnek kell mutatni, de kétségtelenül igaznak. A csúf és a szép esztétikai kategóriák, azt gondolom, ez a fajta világ talán azért is tetszik az embereknek, mert – ahogy én is – optimista, a szépet, a jót ábrázolja. Hogy miért az akvarell? Jó kérdés, de megvan rá a válasz. Két festő volt rám nagy hatással: Bíró Károly, aki Pápán rajztanárom volt, és akvarellel dolgozott, illetve Egry József, ami minden technikájával kolorista színvilágot teremtett. Egyszer jártam Barcsay Jenőnél, az öreg mesternél, és többek közt Egryről is beszélgettünk, akit a művészettörténészek nem igazán tudtak besorolni, így kitaláltak rá egy jelzőt: víziós expresszionista. Erre Barcsay mester a következőket mondta: „Nekünk az a dolgunk, hogy fessünk, a művészettörténetnek meg az, hogy besoroljon bennünket”. A két hatás ma is föllelhető a képeimen, amit tőlük tanultam, az az a fajta szellősség, ami a képeken áthat. Nem az a nagy dolog, hogy mikor és hogyan kezd el az ember egy képet, hanem az, hogy időben fejezze be: megmarad-e a szellőssége, a mindenen áttörő fénye, vagy nem.
- Hogy telik egy átlagos napod?
- Mindenki azt mondja, milyen jó a nyugdíjasnak, mert mindenre ráér. Hát ezt én nem vettem észre. Ugyanazt csinálom, mint eddig, azzal a különbséggel, hogy rászorítottam magam az esti festészetre, tehát esténként két-három órát eltöltök a rajzolással, festéssel. Ezekből az új munkákból szeretnék pár év múlva egy újabb kiállítást csinálni. Fél hétkor kelek, a hegyre nyolc-fél kilenc körül jövök ki, itt a nyolc és fél hektár elég munkát ad: a fűnyírástól a fák metszésén, vágásán át a növényzet telepítéséig, karbantartásáig, az állatok ellátásáig terjed. Vannak fejlesztési koncepciók, pályázati munkák, a programok szervezése és lebonyolítása is sok időt emészt fel. Három lábon áll a dolog: az önkormányzat, az egyesületek, illetve a Bakonyerdő hármas megállapodása alapján működünk.
- Munkádat a nagyobb közösség is elismeri, hiszen megkaptad Pápa Város Díszoklevelét.
- Engem megbecsült mindenki, és mindig azt mondtam: ha velem tudsz száguldani komám, akkor megéled ezeket a szép dolgokat. Aki meg lemarad, az talán majd legközelebb.
https://www.facebook.com/jmvkpapa/posts/3650983535011449
A Facebook-on található jubileumi kiállítás anyagát Szabó Rita könyvtáros állította össze
Fotók: Babos János, Kincses Viktor
Galéria
További Hírek
Olaszos hangzás, magyar csúcsminőség: LaBerta
A LaBerta név fogalom határokon belül és kívül egyaránt. Kaptafák, sámfák készülnek itt, és jutnak el a világ szinte minden tájára.
Rendkívül különleges, kálvinista kincs
A Pannonia Reformata Múzeum Pápa város szívében található, mindenki számára nyitott kulturális intézmény.
Ha nincs hit elvész az érték
Kellemes, mediterrán hangulat, egy pohár hűs rosé, pazar limonádé, jó társaság. Minden adott ahhoz, hogy közösségi életet éljünk. A közösségi élet motorja pedig Csukárdi Sándor, Sanyó.
Folytassa még, Doki!
Dr. Bujáky Miklós állatorvos történetei eleddig két könyvet töltöttek meg, és aki ezeket kézbe veszi és olvassa, csak abban reménykedhet, hogy nem kell sokáig várnia az újabb sztorikra.
Több pofont kell adni, mint kapni
A világbajnok harcossal otthonában beszélgettem, ahonnan elköszönőben megcsodálhattam egyedülálló retró gyűjteményét.
Kezdd a napot egy pohár jó borral, és fejezd be egy pohár mégjobbal!
Zsuzsa és István régi terve vált valóra, amikor megnyitották pápai borkereskedésüket.
Megújult a Menta Patika
Az elmúlt egy évben az épület nagy átalakításon, megújuláson esett át, aminek eredményeként egy modern, barátságos belső terű, magas szakmai igényességű gyógyszertár fogadja a betegeket.
Ha a hangszer szólni akar…
A közelmúltban Öcsi és Dudu, azaz a Füredi-testvérek vendége voltam, Öcsi lakásában beszélgettünk a régmúltról és a mai időkről.
Házisütik eleink receptjei alapján
Az alapkoncepció az, hogy mi a Kráfliban csak házirétest és más házisüteményt készítünk, hagyományos eljárással és alapanyagokkal.
Negyven év a pápai könnyűzenei életben
Pályafutása során összesen negyven zenésszel játszott együtt. Dobosokkal, harmonikásokkal, orgonistákkal, zongoristákkal, gitárosokkal, dobosokkal, a pápai könnyűzenei élet legendás alakjaival.
Lemezlovas vágta dj Gregori-val
Hogyan is lesz valakiből fellépő dj, netán rezidens? Erről faggattam Sebestyén Gergőt, azaz Dj Gregori-t.
A legszenvedélyesebb művészet
„Nem olyan emberekre vágyom, akik táncolni akarnak. Olyanokra, akiknek táncolniuk kell”.
Ahol elfogynak a szavak, ott segít a zene
Szeretem a popzenét, a rockot, de a mulatós zenénél kötöttem ki, ez áll hozzám a legközelebb stílusban, hangszínben.
Vasrácsoktól a Szent Koronáig és tovább
Tűzzel és vassal dolgozik, mesterember, népi iparművész, az Országos Kovácsmíves Céh látómestere volt, műhelyében életre kel az anyag.
A tűfóbiától a gyógyításig
Elkényelmesedtünk. Ez többek közt abban is megnyilvánul, hogy különböző nyavalyáinkra számos, a házi patikánkban felhalmozott gyógyszert használunk, nem számolva a mellékhatásokkal.
A pillanat művésze
Riport László Ákossal - Mint a nagy szerelmek, ez is régen kezdődött. Még az őskorban, általános iskolás koromban, egy fekete-fehér fényképezőgéppel, illetve filmmel.
A kitartás, a hit és a remény dala
2016 novemberében hoztuk össze a csapatot, a régi nagy ihletésű rockdalok interpretálásra.
Novellák – újabb sikerek
A közelmúltban írtunk Csukárdi Sándor, a Homokbödögén élő színész-rendező, mese-és novellaíró pályafutásáról. Az alkotó az azóta eltelt időszakban több elismerést kapott írásaiért. Ezekről adunk számot, mintegy a már megjelent írás kiegészítéseképpen.
Életben maradni
Arany-és platinalemezek, slágerlista-vezető dalok, Fonogram, Artisjus-és eMeRTon-díj, teltházas koncertek, számtalan szólósiker.
Szerelme a színház
Tehetséges és végtelenül szerény fiatalember, aki kényszerűségből, vagy inkább a sors akaratából lett balett-táncosból színész. Két sérülés befolyásolta jövőjét, ám tulajdonképpen nem bánja, hogy így alakult az élete. A pápai születésű Ifju Martinnak ma a színház az a nagy szerelem, amiért érdemes élni.
A humorban nem ismernek tréfát
A társulat idén ünnepli fennállásának 10. évfordulóját. Ezalatt az időszak alatt tizenhárom darabot, többségében vígjátékot állítottak színpadra, s ezek összesen közel száz előadást értek meg.
Mesék gyerekeknek és felnőtteknek
A ’80-as évek óta aktív közreműködője, alakítója a pápai amatőr színjátszók közösségeinek. Részese volt a Sinkófa, a K.O. sikereinek, és tagja az 1993-as Ki mit tud?-győztes 7-4 Törpe Hrt.-nek. 1998-ban alapítja meg a Szó és Kép Színpadot, amelynek írója, rendezője, színésze, mindenese.
Bánk bán, Ray Charles, Elton John és a többiek
Magát énekes előadóművészként definiálja, fiatal kora ellenére több mint tíz éve dolgozik a profik világában. Ha kell, legendák bőrébe bújik, ha arra van szükség, könnyűzenészként varázsolja el a közönséget, de mindig, minden körülmények között önmagát adja.
A Monti-csárdástól a kemény rockig
A pápai születésű PETA-nak, azaz Lukács Péternek, a magyar rock egyik legjobb szólógitárosának életútját mutatjuk be a riportban.