Mesék gyerekeknek és felnőtteknek
A ’80-as évek óta aktív közreműködője, alakítója a pápai amatőr színjátszók közösségeinek. Részese volt a Sinkófa, a K.O. sikereinek, és tagja az 1993-as Ki mit tud?-győztes 7-4 Törpe Hrt.-nek. 1998-ban alapítja meg a Szó és Kép Színpadot, amelynek írója, rendezője, színésze, mindenese. 2005-ben a Pápához közeli Homokbödögén telepedik le párjával. Itt alkotja ma novelláit és meséit. Csukárdi Sándor sokoldalú személyiség, aki kritikus szemmel fordul a minket körülvevő, folyamatosan változó, korosztálya számára sokszor követhetetlen, másfajta, a megszokottól eltérő értékrenddel bíró valóság felé, és elégedetlenségének, sokszor szomorúságának messze hallatszó hangot is ad. Írásaiban ennek ellenére alapvető a humor, a bizakodás, a remény egy jobb, emberibb világ után.
Az otthon: Pápa után Homokbödöge
- Mindenképpen családi házban szerettünk volna élni, és mivel Pápán az ingatlanárak magasak, úgy döntöttünk Hajnival, a párommal, hogy 15 kilométeres körzetben körülnézünk. - Időben nincs talán különbség a helyi járattal és a kocsival vidékről való beutazás közt – gondoltuk. Az utca, ahol most lakunk, éppen 15 kilométerre fekszik a Mezőtől. Teljesen véletlenül találtuk a házat, mert elsőként Adásztevelen, Nagytevelen, Dákán néztünk körül. Bödögén egy meghirdetett házat néztünk volna meg, de nem volt éppen otthon a tulajdonos. Séta közben egy idős néni megállított minket, látta, hogy házakat nézünk, és beajánlotta a szomszédját, aki árulta az ingatlant. Megnéztük, megtetszett, és egy hónapon belül nyélbe is ütöttük az üzletet. Homokbödöge természetesen nem volt ismeretlen, hiszen többször jártunk már itt fellépni, illetve a színpadunk egyik tagja bödögei volt, így gyakran vittük haza, amikor a próbánk elhúzódott.
Bödögei komédiák – egy fesztivál születése
- A faluközösségbe nehezen illeszkedtünk be, ennek az volt a fő oka, hogy mindketten ingázók voltunk, Győrben dolgoztunk, és keveset tartózkodtunk itthon. Ám a színjátszás kapcsán rengeteg csoporttal ismerkedtünk meg, néhányukkal külön is jó barátságot kötöttünk. A csoportok többsége régóta jól működő saját színjátszó fesztivállal bírt, ahova mi általában vendégként, meghívottként érkeztünk. A gyakorlat szerint ezeken a bemutatókon nincs zsűri, nem zajlanak szakmai megmérettetések, így sokkal jobb a hangulat, a légkör, itt valóban megnézik egymás produkcióját a társulatok, így mindegyik telt házas. Márkó, Őrsújfalu, Bük ebben csoportjai ebben példamutatók.
Úgy gondoltuk, ideje azt a sok jót, a vendéglátást, a színes programot, amiben részünk volt, meghálálni a barátainknak. A homokbödögei fesztivál létrehozásnak ez volt az egyik fő oka. A másik, hogy a falu kulturális életének pezsgését még jobban segítsük. Szerencsére ez a település színes rendezvényskálával rendelkezik, már hagyomány az országos kamara néptáncfesztivál, de rengeteg a sport-és hobbirendezvény a távirányítós autók versenyétől a BMX-világbajnokságon, az aktív egyházi életen, a cserkésztáboron át a helyi tánc-és színjátszócsoport fellépéséig. Van festő-és zongoraművészünk, tehát tényleg aktív itt a kulturális élet. Ezért gondoltuk, hogy a falu jó táptalaja lenne egy saját fesztiválnak. Ennek hat éve. Az ötletet az önkormányzat elé vittük, akkor Áldozó Péter volt a polgármester, ő egyből fölkarolta a kezdeményezést, mögénk állt, biztosította a szükséges infrastruktúrát: a szállást, étkezést, utóbbit úgy, hogy összefogott a falu, bográcsban főztünk, kemencében sütöttünk. Tehát az előkészületeknek is megvolt az egyedi hangulata, ami még jobban összekovácsolta a helyi közösséget.
Kezdetben csak a társulatokat hívtuk meg, még nem volt úgynevezett kiegészítő programunk, csupán a nyitó felvonulás, ami ma már hagyománya a fesztiválnak. Ez később bővült, egyrészt a falu más művészei miatt is, hiszen része lett a komolyzene, a néptánc, a könnyűzene is, így tulajdonképpen már összművészeti fesztiválról is beszélhetünk. Sajnos tavaly nyáron a vírushelyzet miatt elmaradt a rendezvényünk. A Szó és Kép Színpad most pihen, új darabon nem dolgozunk, töltődünk. Tavalyelőtt száz előadást játszottunk, idén mindössze harminchármat. Próbáink szünetelnek, de online tartjuk a kapcsolatot egymással.
Mesék és novellák
- Meséskönyveim nem nagy példányszámú kiadások, de nagyon sok olyan ismerősünk van, akik számára egyfajta hitvallás, hogy a gyermekük mese mellett feküdjön le, hogy a jellemző mondatok ott csengjenek a fülében, így szép, nyugodt álmot biztosítsanak. Az is fontos volt számomra, hogy igyekezzek ezáltal megőrizni a nyelvet, mert a közösségi háló véleményem szerint lebutítja az anyanyelvünket. Leegyszerűsödik, a mai gyerekek jelekkel beszélgetnek, a helyes írásmódra szinte már nem is figyelnek. Nem hiszem, hogy a könyv és a nyomtatott sajtó hosszú életű lenne, ez már valószínű az alkony időszaka, de amíg lehet benne kapaszkodni, addig azoknak a családoknak, akiknek ez fontos, meg kell adni a lehetőséget. Nagyon sok pozitív visszajelzést kapok, kedves dicséretet, különösen azt szeretem, amikor nem csupán egy lájkot küldenek, hanem sokan megírják, hogy még mindig a mesék, vagy a novellák hatása alatt vannak. Szerencsére bővül azok köre, akik várják az új írásokat.
A Születni a Facebookon című karcolatgyűjteményem erős társadalomkritika. Hogy mi nem tetszik a mai valóságban? A legtöbb novellám témája az elidegenedés. De egyre inkább vallom, hogy lehetséges, hogy ez egy természetes folyamat. Olyan, mint az, ahogy az írás lassan kimegy a divatból. Én e témában konzervatív felfogású vagyok, azt vallom, hogy az emberi kézírás érték, de ezt egy fiatalnak már nehéz elmagyarázni. Minek vacakoljon egy notesszal, amibe leírja azt, amit nem akar elfelejteni, amikor ott a telefon. Nekünk, akik még a régi, számunkra jó dolgokban éltünk, a kommunikációnak ez a formája idegen, de az új nemzedékeknek már ez a természetes.
A legújabb kötet: öt kedvenc a mesék közül
- 2020. novemberében jelent meg a második meséskönyvem, Az eltévedt Hópehelykisasszony és más mesék címmel. Miért a fabula a műfaja? A kötetbéli mesék eredetileg mesejátékok voltak, amiket a társulatomnak írtam. Mivel önfenntartók vagyunk, fontos volt, hogy eladható előadásokat hozzunk össze, és a mesejátékok ilyenek. Régi tervem volt, hogy ezekből prózai művet írjak, így jött az ötlet, hogy a Mikulással, a karácsonnyal foglakozó meséket kiadjam. Az öt kedvencemet választottam ki, és éppen jókor jelent meg a kötet, hiszen a karácsony a legjobb alkalom arra, hogy a meséket családi körben elolvassák.
A legközelebbi tervek
- A Cirkusz boldog embereknek című, készülő novelláskötetem erősebb lesz, mint az előző volt. Egységesebb, kevesebb benne a humor, mélyebb gondolatokat fogalmaz meg, ilyen szempontból tehát mindenképpen meglepőbb lesz. Ha valaki majd sorban olvassa a novellákat, észre fogja venni, hogy a komolyabb hangvételűeket néha feloldom kicsit könnyedebb írásokkal. Őszintén remélem, hogy a fogadtatás hasonló lesz, mint az elsőé, és jó volna ismét könyvbemutatókon találkozni az olvasókkal. Bízom abban, hogy ez nemsokára megvalósulhat.
Fotók:
Galéria
További Hírek
Olaszos hangzás, magyar csúcsminőség: LaBerta
A LaBerta név fogalom határokon belül és kívül egyaránt. Kaptafák, sámfák készülnek itt, és jutnak el a világ szinte minden tájára.
Rendkívül különleges, kálvinista kincs
A Pannonia Reformata Múzeum Pápa város szívében található, mindenki számára nyitott kulturális intézmény.
Ha nincs hit elvész az érték
Kellemes, mediterrán hangulat, egy pohár hűs rosé, pazar limonádé, jó társaság. Minden adott ahhoz, hogy közösségi életet éljünk. A közösségi élet motorja pedig Csukárdi Sándor, Sanyó.
Folytassa még, Doki!
Dr. Bujáky Miklós állatorvos történetei eleddig két könyvet töltöttek meg, és aki ezeket kézbe veszi és olvassa, csak abban reménykedhet, hogy nem kell sokáig várnia az újabb sztorikra.
Több pofont kell adni, mint kapni
A világbajnok harcossal otthonában beszélgettem, ahonnan elköszönőben megcsodálhattam egyedülálló retró gyűjteményét.
Kezdd a napot egy pohár jó borral, és fejezd be egy pohár mégjobbal!
Zsuzsa és István régi terve vált valóra, amikor megnyitották pápai borkereskedésüket.
Megújult a Menta Patika
Az elmúlt egy évben az épület nagy átalakításon, megújuláson esett át, aminek eredményeként egy modern, barátságos belső terű, magas szakmai igényességű gyógyszertár fogadja a betegeket.
Ha a hangszer szólni akar…
A közelmúltban Öcsi és Dudu, azaz a Füredi-testvérek vendége voltam, Öcsi lakásában beszélgettünk a régmúltról és a mai időkről.
Házisütik eleink receptjei alapján
Az alapkoncepció az, hogy mi a Kráfliban csak házirétest és más házisüteményt készítünk, hagyományos eljárással és alapanyagokkal.
Negyven év a pápai könnyűzenei életben
Pályafutása során összesen negyven zenésszel játszott együtt. Dobosokkal, harmonikásokkal, orgonistákkal, zongoristákkal, gitárosokkal, dobosokkal, a pápai könnyűzenei élet legendás alakjaival.
Lemezlovas vágta dj Gregori-val
Hogyan is lesz valakiből fellépő dj, netán rezidens? Erről faggattam Sebestyén Gergőt, azaz Dj Gregori-t.
Életformája a hagyományőrzés
Hol is beszélgetnénk Kácival, ha nem a hegyen, amelynek éppen egyik legfontosabb történésére, A hegy napjára készül.
A legszenvedélyesebb művészet
„Nem olyan emberekre vágyom, akik táncolni akarnak. Olyanokra, akiknek táncolniuk kell”.
Ahol elfogynak a szavak, ott segít a zene
Szeretem a popzenét, a rockot, de a mulatós zenénél kötöttem ki, ez áll hozzám a legközelebb stílusban, hangszínben.
Vasrácsoktól a Szent Koronáig és tovább
Tűzzel és vassal dolgozik, mesterember, népi iparművész, az Országos Kovácsmíves Céh látómestere volt, műhelyében életre kel az anyag.
A tűfóbiától a gyógyításig
Elkényelmesedtünk. Ez többek közt abban is megnyilvánul, hogy különböző nyavalyáinkra számos, a házi patikánkban felhalmozott gyógyszert használunk, nem számolva a mellékhatásokkal.
A pillanat művésze
Riport László Ákossal - Mint a nagy szerelmek, ez is régen kezdődött. Még az őskorban, általános iskolás koromban, egy fekete-fehér fényképezőgéppel, illetve filmmel.
A kitartás, a hit és a remény dala
2016 novemberében hoztuk össze a csapatot, a régi nagy ihletésű rockdalok interpretálásra.
Novellák – újabb sikerek
A közelmúltban írtunk Csukárdi Sándor, a Homokbödögén élő színész-rendező, mese-és novellaíró pályafutásáról. Az alkotó az azóta eltelt időszakban több elismerést kapott írásaiért. Ezekről adunk számot, mintegy a már megjelent írás kiegészítéseképpen.
Életben maradni
Arany-és platinalemezek, slágerlista-vezető dalok, Fonogram, Artisjus-és eMeRTon-díj, teltházas koncertek, számtalan szólósiker.
Szerelme a színház
Tehetséges és végtelenül szerény fiatalember, aki kényszerűségből, vagy inkább a sors akaratából lett balett-táncosból színész. Két sérülés befolyásolta jövőjét, ám tulajdonképpen nem bánja, hogy így alakult az élete. A pápai születésű Ifju Martinnak ma a színház az a nagy szerelem, amiért érdemes élni.
A humorban nem ismernek tréfát
A társulat idén ünnepli fennállásának 10. évfordulóját. Ezalatt az időszak alatt tizenhárom darabot, többségében vígjátékot állítottak színpadra, s ezek összesen közel száz előadást értek meg.
Bánk bán, Ray Charles, Elton John és a többiek
Magát énekes előadóművészként definiálja, fiatal kora ellenére több mint tíz éve dolgozik a profik világában. Ha kell, legendák bőrébe bújik, ha arra van szükség, könnyűzenészként varázsolja el a közönséget, de mindig, minden körülmények között önmagát adja.
A Monti-csárdástól a kemény rockig
A pápai születésű PETA-nak, azaz Lukács Péternek, a magyar rock egyik legjobb szólógitárosának életútját mutatjuk be a riportban.